Adeno ca Nedir? Adeno ca Ne demek? – Bilgi Anahtari

Adeno CA nedir?

Adeno CA (Adenokarsinom), akciğer kanserlerinin yaklaşık % 40’ı adenokarsinomlardır.

Adenokarsinom. akciğerlerin mukus üreten bezlerinde oluşur ve akciğerin merkezinden çok dış kısımlarına yakın bölgelerinde ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda ve sigara içmeyenlerde daha sık görülen tiptir. Daha küçük boyutta ve periferal yerleşimlidir. Spesifiye edilemeyen ve bronkioalveolar alt tipleri vardır.

Bu kanserler, normalde mukus benzeri maddeler salgılayan hücrelerin erken versiyonlarında başlar.

Akciğer kanserinin bu türü, çoğunlukla sigara içen (veya sigara içmiş olan) insanlarda ortaya çıkar, ancak sigara içmeyenlerde görülen akciğer kanserinin en sık görülen tipidir.

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür ve akciğer kanserinin diğer türlerine oranla genç kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Adenokarsinom, genellikle akciğerin dış bölgesinde bulunur. Akciğer kanserinin diğer türlerinden daha yavaş büyüme eğilimi gösterir ve akciğer dışına yayılmadan önce bulunabilme olasılığı daha yüksektir.

In situ adenokarsinom (daha önce bronşioloalveolar karsinom adı verilen) olarak adlandırılan adenokarsinom türü bulunan insanlar, akciğer kanserinin diğer türlerine oranla daha iyi bir hastalık seyrine  (prognoz) sahip olma eğilimi gösterirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.