4k tv Nedir? 4k tv Ne demek? – Bilgi Anahtari

4K TV nedir?

4K, televizyonlarda kullanılan yüksek çözünürlük özelliğidir. “K” İngilizce 1000 sayısının kısaltmasıdır.

Son dönemlerin en popüler video çözünürlüğü olarak 4K gösterilmektedir. 4K, 1.32:1 oran ile 12.7 milyon piksel içeren ve tam diyaframda 4096x3112px olan bu çözünürlüğe sahiptir. Piyasada bulunan UltraHD akıllı televizyonların büyük çoğunluğu 3840x2160px çözünürlüğüne sahiptir. 4K çözünürlük yaklaşık olarak 4000 pikselden oluşmaktadır.

Bu nedenle 4 bin pikselden oluşan çözünürlük yerine, 4K çözünürlük tanımı kullanılmaktadır. Çözünürlük sisteminde normalde ikincil sayı dikey çizgileri temsil ederken 4K da 4K denilen yer ilk sayı yani 4096 ya da 3840’ı temsil etmektedir. 4K teknolojisinin önemi, ekran ve görüntü teknolojilerinin gelişmesiyle ilgilidir. 4K ve HD ekranlı iki televizyonda aynı yayın izlendiği zaman aradaki farkı ve 4K'nın büyük önemi ortaya çıkacaktır.

İyi bir kalitede televizyon izlemek, video çekebilmek isteyenlerin yeni tercihi bu yüzden 4K teknolojisi bulunan aletlerdir. 4K çözünürlük, FullHD ve HD gibi ekranlara oranla, çok daha fazla detay sunmaktadır. 4K ekranlar daha fazla piksel içerdiği için üretimi daha zordur bunun için 4K teknolojisine sahip televizyonlar yüksek ücretten satılmaktadır.

4k tv

Çözünürlük seviyesinde en üst sırada bulunan 4K doğal olarak diğer değerlerden daha net görüntüler sağlıyor. Ancak kimi zaman 720 ve 1080 p arasındaki farkı bile anlayamıyorken 4K farkını hissedebilmek için büyük ekranlara ihtiyaç duyulur. “4K” terimi, normalde dikey pikselleri saymak olarak alışılagelmiş olsa da, yatay piksellerin sayısından da bahsediyor.

Ayrıca Full hd den farklı olarak full HD televizyonların gösteremediği normal yayınları upscale yöntemiyle UHD televizyonda rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Tabi full HD yayında detay düşüklüğü,  normalden daha uzağa oturulması öneriliyordu ama UHD yayında ise tam tersi, tüm detayları görebilmek için normalden daha yakına oturulması gerekiyor.

4K teknolojisi ve gerekleri

4K teknolojisinden faydalanmak için böyle bir teknolojiye sahip televizyonda bunu karşılayacak içeriğin de olması gerekir. Aksi takdirde mevcut teknoloji anlamını yitiriyor. Aslında uzun zamandır profesyonel sektör bu teknolojiyi kullanıyor ama tabiki bu durum profesyonel tarafta da böyle.

Bu teknolojinin halk tarafından kullanılabilir hale gelmesi için firmaların daha fazla içerik üretmesi ve teknoloji altyapısının da bu duruma ayak uydurması gerekiyor. Ki daha yeni yeni full HD yayınların yaygınlaştığını düşünürsek, 4K teknolojisinden faydalanılması biraz daha zaman alacaktır.

Boyut ve depolama olarak 4K

4K içerikler gündelik hayatımızda boyut olarak diğer teknolojilere göre daha fazladır ve internet kalitesinin az olacağı yerlerde ise bazen bir eziyete dahi dönüşebilir. Örneğin bir tane 4K televizyon aldınız. 4K almışken bu yüksek teknolojiden faydalanıp güzel de bir film izlemek istediniz. Fakat piyasada 4K formatlı film sınırlı sayıda hem sayı olarak sınırlı hemde güncel filmlerin varlığı daha az.

Boyut çerçevesinden bakıldığında ise 1 dakikalık bir 4K video,  yaklaşık olarak 500 MB civarındadır. Dolayısıyla standart bir filmin 100 dakika olduğunu düşünücek olursak bir filmin boyutu 50 GB olacak demektir. Yani bir filmi standart bir internet hızında donmadan izlemek istenilirse yaklaşık bir gün beklemek gerekecektir.4K, şuan ki altyapı yetersizliğiyle ön plana çıksada gelecekte ondan beklentiler her sektörde şimdiden üst seviyelerdedir.

4K’nın avantajları nelerdir?

HDTV’leri izlerken 3 ekran boyu uzakta oturmanız tavsiye edilir, aksi takdirde başınız ağrıyabilir ve pikselleri görmemeye başlayabilirsiniz. Çok daha yüksek çözünürlüğe sahip 4k Tv’lerde ise 1 ekran uzaklığından seyretmeniz görüntüyü en iyi şekilde izleyebilmeniz için yeterlidir. Şuan gözlüksüz 3D teknolojisi olsada bu pek tatmin edici değildir, ilerleyen zamanlarda 4K çözünürlük sayesinde 3D görüntüler gözlüksüz izlenebilecektir. Youtube 4K çözünürlüğe sahip videolar eklemeye başlamış durumda bunun yanında Fifa, 2016’daki dünya kupasını 4K olarak kaydetmeyi planlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.